شبیه سازی

4_1_ معرفی بوستر پمپ

با رشد جمعیت در جوامع بزرگ شهری و نیاز به اسكان آنها مقوله انبوه سازی در این جوامع مورد توجه زیادی قرار گرفته كه نتیجه ی آن ساخت ساختمان های مسكونی بلند مرتبه می باشد. تامین آب مصرفی این قبیل ساختمان ها با یک پمپ امكان پذیر نبوده لذا با موازی قرار دادن چند پمپ مشابه در یک پكیج كه به آن بوستر پمپ می گویند اقدام به تامین آب مصرفی آن ها می گردد.

بوستر پمپ ها

در بوستر پمپ ها با بهره گیری از تکنولوژی روز امکان کنترل سرعت دوران پمپ بر اساس فرامین صادر شده از اینورترهای نصب شده بر روی تابلوفرمان بوستر پمپ وجود دارد. از مزایای این سیستم می توان به راه اندازی نرم الکترو پمپ با هدف کاهش مصرف برق و افزایش عمر مفید پمپ و همچنین کاهش لرزه های احتمالی به دلیل استارت آنی پمپ اشاره کرد، از دیگر محاسن این سیستم کنترل دبی خروجی پمپ بر اساس پالس های دریافتی از سنسور نصب شده بر روی کلکتور بوستر پمپ می باشد که به محض شروع مصرف آب در شبكه ابتدا يكي از بوستر پمپ ها شروع به كار مي افتد و آب مصرفي را تامين مي نمايد . در صورتي كه ميزان مصرف بيشتر شود متناسب با آن ساير بوستر پمپ ها به ترتيب و به صورت اتوماتيك وارد مدار مي شوند و به اين ترتيب ضمن اينكه فشار آب در شبكه ثابت مي ماند از استهلاك بيش از حد الكترو پمپ ها و نيز اتلاف انرژي الكتريكي در سيستم جلوگيري مي کند .

بوسترپمپ ها

بوسترپمپ ها برای نزديکی هر چه بيشتر الگوی مصرفی و کارکرد بوستر پمپ از سيستم، با دور متغيير استفاده می کنند. هنگاميکه مصرف کننده شروع به مصرف آب می کند ، فشار سيستم افت پيدا می کند. سنسور فشار در خروجي بوسترپمپ اين کاهش فشار را حس کرده و به اينورتر انتقال می دهند.

در اينورتر مقدار فشار مورد نظر بعنوان set point تعريف مي گردد . در برد يا اينورتر بر اساس قوانين پمپ ها ، محاسباتی صورت می گيرد تا مقدار فركانس پمپ ها و در نتيجه دور الکتروموتور به گونه ای تغيير يابد تا ميزان فشار خروجي پمپ با فشار set point برابر گردد. موتور اول با دور متغيير از طريق تابلوی فرمان وارد عمل می شود. سيستم کنترل تابلوی برق يا اينورترکه از سيستم الکترونيکی بهره مند است ، با توجه به ميزان مصرف ، دور موتور را تنظيم می کند و بين کارکرد بوسترپمپ با مقدار مصرف هماهنگی بوجود می آورد و الکتروپمپ با اين دور شروع به کار می کند. اگر مصرف کمتر شود ، دور موتور نيز متناسب با آن کم می شود و اگر مصرف زياد شود ، دور موتور نيز زياد می شود. اگر اين الکتروپمپ قادر به تأمين نياز مصرفی نباشد ، الکتروپمپ های ديگر به ترتيب وارد مدار می شوند. همان گونه که در شکل پيداست ، با دورهای مختلف موتور محرک ، می توان سيال را با آبدهی و فشار مشخص در خروجی بوستر پمپ داشت. در سيستم دور متغيير می توان با يک الکتروپمپ طيف وسيعی از فشار و آبدهی را پوشش داد.

4_ 2_ موارد کاربرد بوستر پمپ

بوستر پمپ ها آبرساني ساختمانهاي مختلف مانند برجها ، تامين سيستم اطفاءحريق، بيمارستانها ، مدارس ، سالنهاي تفريحي ، ورزشي ، مجموعه هاي صنعتي كارخانجات، مجتمع هاي مسكوني و آپارتماني …

4_3_ تفاوت پمپ و بوستر پمپ

بوستر پمپ در واقع متشکل از چند الکتروپمپ است که به صورت موازی به یکدیگر وصل شده اند. در مواردی که فشار مصرفی و طراحی شده یک سیستم به بیش از فشار طراحی آن می‌رسد و امکان استفاده از یک پمپ در عمل امکان پذیر نمی‎‌باشد از بوستر پمپ استفاده می‌شود تا مجموع آب مصرفی و فشار وارد شده بر سیستم به این شکل تامین شود.

بوستر پمپ به یک یا مجموعه ای از چند الکترو پمپ گفته می شود که بصورت موازی توسط لوله کشی های مورد نیاز و دیگر تجهیزات مربوطه بر روی شاسی مناسب به یکدیگر متصل می شوند تا میزان آب مصرفی و فشارآب مورد نیاز برای سیستم آبرسانی یا آتش نشانی خصوصاً در ساختمان های بلند مرتبه را تأمین نماید.

در بوستر پمپ های آبرسانی معمولاً بمنظور جلوگیری از ضربه الکتریکی و مکانیکی اولیه در زمان استارت پمپ از اینورتر  (inverter) که باعث راه اندازی آرام الکتروموتور از دور کم و به تدریج افزایش دور و قدرت پمپ میگردد، استفاده میشود همچنین در صورتی که با تکمیل توان پمپ در حداکثر دور حجم آبدهی و یا فشار آب کافی نباشد پمپ دوم بطور اتوماتیک وارد مدار می شود.

اما پمپ حتی اگر یک شیر هم باز شود با قدرت تمام شروع به کار می کند و فشار در تمامی شیر ها یکسان نیست.

4_4_ نمونه یک مثال فوق صنعتی از بوستر پمپ، سنسور، اینورتر یا درایو و پی ال سی

یک ویلای 4 طبقه که در هر طبقه، 10 شیر آب وجود دارد. اگر یک شیر در این ویلای 4 طبقه باز شود پمپ با تمام قدرت در مدار می آید. در حال حاضر بدین صورت است که یک پمپ آب در نظر گرفته شده است.این باعث سه مشکل زیر می شود.

  1. فشار به تجهیزات تاسیسات وارد می شود.
  2. آیا درست است به ازای 1 شیر باز شده پمپ با تمام قدرت در مدار بیاید؟
  3. اگر تمام شیرهای آب باز شود، فشار شیرهای طبقه بالا کم میشود.

می توان این پمپ مسیول را به 4 پمپ یا همان بوستر پمپ با توان مساوی تبدیل کرد.

اگر بخواهیم مشکلات را حل کنیم باید روش های زیر را انجام دهیم و از یک بوستر چهار پمپه استفاده کنیم.

در ورودی لوله بوستر پمپ یک سنسور کنترل دبی که سرعت و حجم آب عبور شده را اندازه گیری میکند نصب شده است.

اگر 1 شیر باز شود پمپ اول با کمک درایو خودش با سرعت کم در مدار می آید. یعنی اینکه به اندازه ی شیر باز شده فشار ایجاد می شود. اگر 2 تا شیر باز شود درایو اول کمی سرعتش بیشتر میشود، و اگر 10 تا شیر باز شود درایو اول با تمام قدرت پمپ اول را در مدار می آورد.

اگر شیر 11 باز شود پمپ دوم با کمک درایوش با سرعت کم در مدار می آید. اگر شیر 12 باز شود درایو دوم کمی سرعتش بیشتر میشود، و اگر 20 تا شیر باز شود درایو دوم با تمام قدرت پمپ دوم را در مدار می آورد.

اگر شیر 21 باز شود پمپ سوم با کمک درایوش با سرعت کم در مدار می آید. اگر شیر 22 باز شود درایو سوم کمی سرعتش بیشتر میشود، و اگر 30 تا شیر باز شود درایو سوم با تمام قدرت پمپ سوم را در مدار می آورد.

اگر شیر 31 باز شود پمپ چهارم با کمک درایوش با سرعت کم در مدار می آید. اگر شیر 32 باز شود درایو چهارم کمی سرعتش بیشتر میشود، و اگر 40 تا شیر باز شود درایو چهارم با تمام قدرت پمپ چهارم را در مدار می آورد و تمامی شیر ها، پمپ ها و درایو ها در مدار هستند. یعنی اینکه آن سه مشکل حل می شود.

برای این کار نیاز به یک پی ال سی است که یک ورودی آنالوگ و چهار خروجی آنالوگ داشته باشد.

4_5_ انتخاب و معرفی انواع سی پی یو plc

قبل از انجام برنامه نویسی و کد نویسی این پروژه ما باید ببینیم به چه نوع پی ال سی، سخت افزار، سی پی یو و به چه تعداد ورودی و خروجی نیاز داریم. ما در این پروژه فوق صنعتی به یک ورودی آنالوگ و چهار خروجی آنالوگ نیاز داریم پس نمیتوانیم از پی ال سی با سی پی یو از نوع کامپکت استفاده کنیم زیرا این سی پی یو از پی ال سی یکپارچه است و دارای 5 ورودی آنالوگ و 2 خروجی آنالوگ است که ما نه میتوانیم به آن ماژل اضافه کنیم و نه می توانیم کم کنیم. پس ما باید سراغ سی پی یو های ماژولدار با قابلیت اضافه کردن ورودی و خروجی برویم.

شکل (4_1) سی پی یو از نوع کامپکت                 شکل (4_2) سی پی یو ازنوع ماژولدار

4_6_ ورودی آنالوگ

سنسور کنترل دبی، چشم پی ال سی است که سنسور بر اساس پالس های دریافتی ازسرعت دبی تعداد شیر باز شده 4 تا 20 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ پی ال سی می دهد. که 4 یعنی سرعتی وجود ندارد و 20 یعنی سرعت در حداکثر خود می باشد.

شکل (4_3) بازه ی سنسور ورودی برحسب جریان

4_7_ خروجی آنالوگ

خروجی آنالوگ پی ال سی ما 0 تا 10 ولت می باشد.که پی ال سی توسط چهار خروجی آنالوگ فشار را 0 تا 10 ولت به ورودی اینورتر انتقال میدهد و اینورتر با توجه به عدد و تغییر فرکانس، سرعت تعیین شده را به پمپ  که 0 یعنی فشاری وجود ندارد، و 10 یعنی فشار در حداکثر مقدار خود می باشد فرمان می دهد.

بازه ی خروجی درایو برحسب ولتاژ

4_8_ آدرس ورودی

آدرس ورودی آنالوگ ما در فضای برنامه نویسی از 256 تا 271 می باشد. و چون ورودی های ما 16 بیتی می باشند آدرس ها دو عدد دو عدد بالا میروند.

4_9_ آدرس خروجی

آدرس خروجی آنالوگ ما در فضای برنامه نویسی از 272 تا 279 می باشد. و چون خروجی های ما 16 بیتی می باشند آدرس ها دو عدد دو عدد بالا میروند.

4_10_ برنامه نویسی با زبان LAD کنترل فشار 40 شیر توسط 1 سنسور و 4 درایو و PLC

همانطور که قبلا گفتیم ما در این پروژه فوق صنعتی به یک ورودی آنالوگ و چهار خروجی آنالوگ نیاز داریم. که ورودی آنالوگ یا همان سنسور را با  scaleتابع نویسی کردیم که همین تابع خودش از چندین network تشکیل شده است.

خروجی آنالوگ یا همان درایو را با  Un scaleتابع نویسی کردیم که همین تابع خودش از چندین network تشکیل شده است.

ما 4 طبقه، که در هر طبقه 10 شیر و مجموعا 40 شیر داریم. سنسور باید مجموع 4 طبقه به صورت 0 تا 40 فشار شیر آب را بخواند. و ما 4 درایو داریم که هر درایو وظیفه دارد 10 عدد شیر آب را با فشار یکسان در مدار بیاورد.

برنامه نویسی با زبان LAD

نکته: در شبیه سازی Bipolar  به هیچ وجه نباید 1 شود به همین دلیل دو تیغه باز و بسته را با آدرس یکسان به صورت سری قرار می دهیم که اگر یک تیغه تغییر وضعیت داد دیگری اجازه یک شدن ندهد زیرا فشار به هیچ وجه منفی و زیر صفر نمی شود . اگر موضوع ما دما بود که درجه منفی هم داریم دو تیغه باز و بسته را موازی قرار میدادیم که یک تیغه حداقل فرمان یک را بدهد.تا ما در شبیه سازی قسمت منفی یا زیر صفر را ببینیم.

4_11_ تعیین متغیرها و فلوچارت

شروع
سنسور 4 تا 20 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ پی ال سی می دهد
خروجی آنالوگ پی ال سی 0 تا 10 ولت به ورودی اینورتر می باشد.
0 یعنی فشاری وجود ندارد و 10 یعنی فشار در حداکثر مقدار خود می باشد
آیا خروجی آنالوگ پی ال سی ما صفر می باشد؟
اینورتر با توجه به خروجی پی ال سی و تغییر فرکانس خروجی اش به پمپ ها فرمان می دهد و سرعت پمپ ها را کنترل می کند.
خیر

4_12_ کد نویسی با زبان STL

برنامه نویسی با زبان STL

4_13_ کد نویسی با زبانFBD

برنامه نویسی با زبان FBD

4_14_ صدا کردن  و شبیه سازی پی ال سی (سنسور، 4 درایو، CPU)

پس از دانلود کردن برنامه و تابع ها، ما شبیه ساز پی ال سی را صدا میزنیم که CPU ، آدرس سنسور ورودی و آدرس درایو های خروجی را وارد می کنیم. سپس خود پی ال سی هم دانلود می کنیم و آماده اجرا نگه میداریم.

4_15_ نحوه اجرای برنامه ی کنترل فشار 40 شیر توسط 1 سنسور و 4 درایو و plc

طبق شکل بالا، cpu و  سنسور ورودی و 4 درایو را قرار دادیم، بازه ی سنسور و درایوها در بالاترین حد ممکن عدد 27648 می باشد. اگر سنسور، فشار عبوری تمام 40 شیر آب را ببیند(یعنی 20 میلی آمپر) عدد 27648 را نشان می دهد و 4 درایو با تمام قدرت(هر کدام 10ولت) کار می کنند و 40 شیر را با فشار یکسان در مدار می آورد. و همه ی درایو ها هم عدد 27648 را نمایش می دهند.

1) اگر 1 شیر باز شود درایو اول با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 10 شیر باز شود، سنسور(8 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) یک چهارم عدد 27648 را یعنی عدد 6912 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول با تمام قدرت شروع به کار میکند و 10 شیر را در مدار می آورد، عدد 27648 را نشان می دهد.

2) اگر 11 شیر باز شود درایو اول با تمام سرعت و درایو دوم با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 20 شیر باز شود، سنسور(12 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) دو چهارم عدد 27648 را یعنی عدد 13824 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول و دوم با تمام قدرت شروع به کار میکنند و 20 شیر را در مدار می آورند، هر دو درایو عدد 27648 را نشان می دهند.

3) اگر 21 شیر باز شود درایو اول و دوم با تمام سرعت و درایو سوم با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 30 شیر باز شود، سنسور(16 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) سه چهارم عدد 27648 را یعنی عدد 20736 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول و دوم و سوم با تمام قدرت شروع به کار میکنند و 30 شیر را در مدار می آورند، هر سه درایو عدد 27648 را نشان می دهند.

4) اگر 31 شیر باز شود درایو اول و دوم و سوم با تمام سرعت و درایو چهارم با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 40 شیر باز شود، سنسور(20 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) چهار چهارم عدد 27648 را یعنی عدد 27648 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول و دوم و سوم و چهارم با تمام قدرت شروع به کار میکنند و 40 شیر را در مدار می آورند، هر چهار درایو عدد 27648 را نشان می دهند.

4_16_ برنامه نویسی با زبان LAD کنترل فشار 40 شیر توسط 1 سنسور و 2 درایو و PLC

ما در این پروژه فوق صنعتی به یک ورودی آنالوگ و دو خروجی آنالوگ نیاز داریم. که ورودی آنالوگ یا همان سنسور را با  scaleتابع نویسی کردیم که همین تابع خودش از چندین network تشکیل شده است.

خروجی آنالوگ یا همان درایو را با  Un scaleتابع نویسی کردیم که همین تابع خودش از چندین network تشکیل شده است.

ما 4 طبقه، که در هر طبقه 10 شیر و مجموعا 40 شیر داریم. سنسور باید مجموع 4 طبقه به صورت 0 تا 40 فشار شیر آب را بخواند. و ما 2 درایو داریم که هر درایو وظیفه دارد 20 عدد شیر آب را با فشار یکسان در مدار بیاورد.

4_17_ صدا کردن  و شبیه سازی پی ال سی (سنسور، 2 درایو، CPU)

پس از دانلود کردن برنامه و تابع ها، ما شبیه ساز پی ال سی را صدا میزنیم که CPU ، آدرس سنسور ورودی و آدرس درایو های خروجی را وارد می کنیم. سپس خود پی ال سی هم دانلود می کنیم و آماده اجرا نگه میداریم.

4_18_  نحوه اجرای برنامه ی کنترل فشار 40 شیر توسط 1 سنسور و 2 درایو و plc

طبق شکل بالا، cpu  و  سنسور ورودی و 2 درایو را قرار دادیم، بازه ی سنسور و درایوها در بالاترین حد ممکن عدد 27648 می باشد. اگر سنسور، فشار عبوری تمام 40 شیر آب را ببیند(یعنی 20 میلی آمپر) عدد 27648 را نشان می دهد و 2 درایو با تمام قدرت(هرکدام 10ولت) کار می کنند و 40 شیر را با فشار یکسان در مدار می آورد. و همه ی درایو ها هم عدد 27648 را نمایش می دهند.

1) اگر 1 شیر باز شود درایو اول با سرعت کمی شروع به کار میکند، و اگر 20 شیر باز شود، سنسور(12 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) یک دوم عدد 27648 را یعنی عدد 13824 را نشان می دهد. هنگامی که  درایو اول با تمام قدرت شروع به کار میکند و 20 شیر را در مدار می آورد، عدد 27648 را نشان می دهد.

2) اگر 21 شیر باز شود درایو اول با تمام سرعت و درایو دوم با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 40 شیر باز شود، سنسور(20 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) دو دوم عدد 27648 را یعنی عدد 27648 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول و دوم با تمام قدرت شروع به کار میکنند و 40 شیر را در مدار می آورند، هر دو درایو عدد 27648 را نشان می دهند.

4_19_ برنامه نویسی با زبان LAD کنترل فشار 40 شیر توسط 1 سنسور و 8 درایو و PLC

ما در این پروژه فوق صنعتی به یک ورودی آنالوگ و هشت خروجی آنالوگ نیاز داریم. که ورودی آنالوگ یا همان سنسور را با  scaleتابع نویسی کردیم که همین تابع خودش از چندین network تشکیل شده است.

خروجی آنالوگ یا همان درایو را با  Un scaleتابع نویسی کردیم که همین تابع خودش از چندین network تشکیل شده است. ما 4 طبقه، که در هر طبقه 10 شیر و مجموعا 40 شیر داریم. سنسور باید مجموع 4 طبقه به صورت 0 تا 40 فشار شیر آب را بخواند. و ما 8 درایو داریم که هر درایو وظیفه دارد 5 عدد شیر آب را با فشار یکسان در مدار بیاورد.

4_20_ صدا کردن  و شبیه سازی پی ال سی (سنسور، 8 درایو، CPU)

پس از دانلود کردن برنامه و تابع ها، ما شبیه ساز پی ال سی را صدا میزنیم که CPU ، آدرس سنسور ورودی و آدرس درایو های خروجی را وارد می کنیم. سپس خود پی ال سی هم دانلود می کنیم و آماده اجرا نگه میداریم.

4_21_ نحوه اجرای برنامه ی کنترل فشار 40 شیر توسط 1 سنسور و 8 درایو و plc

طبق شکل بالا، cpu  و سنسور ورودی و 8 درایو را قرار دادیم، بازه ی سنسور و درایوها در بالاترین حد ممکن عدد 27648 می باشد. اگر سنسور، فشار عبوری تمام 40 شیر آب را ببیند(یعنی 20 میلی آمپر) عدد 27648 را نشان می دهد و 8 درایو با تمام قدرت(هرکدام 10ولت) کار می کنند و 40 شیر را با فشار یکسان در مدار می آورد. و همه ی درایو ها هم عدد 27648 را نمایش می دهند.

1)اگر 1 شیر باز شود درایو اول با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 5 شیر باز شود، سنسور(6 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) یک هشتم عدد 27648 را یعنی عدد 3456 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول با تمام قدرت شروع به کار میکند و 5 شیر را در مدار می آورد، عدد 27648 را نشان می دهد.

2) اگر 6 شیر باز شود درایو اول با تمام سرعت و درایو دوم با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 10 شیر باز شود، سنسور(8 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) دو هشتم عدد 27648 را یعنی عدد 6912 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول و دوم با تمام قدرت شروع به کار میکنند و 10 شیر را در مدار می آورند و هر دو درایو عدد 27648 را نشان می دهند.

3) اگر 11 شیر باز شود درایو اول و دوم با تمام سرعت و درایو سوم با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 15 شیر باز شود، سنسور(10 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) سه هشتم عدد 27648 را یعنی عدد 10368 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول و دوم و سوم با تمام قدرت شروع به کار میکنند و 15 شیر را در مدار می آورند، هر سه درایو عدد 27648 را نشان می دهند.

4) اگر 16 شیر باز شود درایو اول و دوم و سوم با تمام سرعت و درایو چهارم با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 20 شیر باز شود، سنسور(12 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) چهار هشتم عدد 27648 را یعنی عدد 13824 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول و دوم و سوم و چهارم با تمام قدرت شروع به کار میکنند و 20 شیر را در مدار می آورند، هر چهار درایو عدد 27648 را نشان می دهند.

5) اگر 21 شیر باز شود درایو اول و دوم و سوم و چهارم با تمام سرعت و درایو پنجم با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 25 شیر باز شود، سنسور(14 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) پنج هشتم عدد 27648 را یعنی عدد 17280 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول و دوم و سوم و چهارم پنجم با تمام قدرت شروع به کار میکنند و 25 شیر را در مدار می آورند، هر پنج درایو عدد 27648 را نشان می دهند.

6) اگر 26 شیر باز شود درایو اول و دوم و سوم و چهارم و پنجم با تمام سرعت و درایو ششم با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 30 شیر باز شود، سنسور(16 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) شش هشتم عدد 27648 را یعنی عدد 20736 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول و دوم و سوم و چهارم و پنجم و ششم  با تمام قدرت شروع به کار میکنند و 30 شیر را در مدار می آورند، هر شش درایو عدد 27648 را نشان می دهند.

7) اگر 31 شیر باز شود درایو اول و دوم و سوم و چهارم و پنجم و ششم با تمام سرعت و درایو هفتم با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 35 شیر باز شود، سنسور(18 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) هفت هشتم عدد 27648 را یعنی عدد 24192 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول و دوم و سوم و چهارم پنجم و ششم و هفتم با تمام قدرت شروع به کار میکنند و 35 شیر را در مدار می آورند، هر هفت درایو عدد 27648 را نشان می دهند.

8) اگر 36 شیر باز شود درایو اول و دوم و سوم و چهارم و پنجم و ششم و هفتم با تمام سرعت و درایو هشتم با سرعت کمی شروع به کار میکند و اگر 40 شیر باز شود، سنسور(20 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC می دهد) هشت هشتم عدد 27648 را یعنی عدد 27648 را نشان می دهد. هنگامی که درایو اول و دوم و سوم و چهارم و پنجم و ششم و هفتم و هشتم  با تمام قدرت شروع به کار میکنند و 40 شیر را در مدار می آورند، هر هشت درایو عدد 27648 را نشان می دهند.

توجه

سنسور 4 تا 20 میلی آمپر جریان به ورودی آنالوگ PLC  می دهد.

خروجی آنالوگ PLC 0 تا 10 ولت ولتاژ به ورودی درایو می دهد.

خروجی اینورتر به پمپ فرمان می دهد.

خروجی پمپ به شیر فرمان می دهد.

جدول (4_1) جدول اطلاعات کلی 3 برنامه

تعداد کل شیر تعداد ورودی آنالوگ

(سنسور)

تعداد خروجی آنالوگ

(درایو)

تعدادطبقه تعداد درایو  یا پمپ در هر طبقه برای کنترل شیر ها تعداد شیر  کنترل شده توسط هر درایو بازه سنسور و درایو ها به صورت مجازی بازه ورودی  آنالوگ PLC   بر حسب جریان بازه سنسور به ازای هر شیر  بر حسب جریان به ورودی آنالوگ  PLC بازه سنسور به ازای هردرایو بر حسب جریان به ورودی آنالوگ  PLC بازه خروجی آنالوگ PLC  بر حسب ولتاژ بازه خروجی آنالوگ PLC  به ازای هر شیر  بر حسب ولتاژ  به ورودی درایو
40 عدد 1 2 درایو 4 5/0 درایو کنترل هر طبقه 20 شیر توسط هر درایو 0 تا 27648 4 تا 20 میلی آمپر 4/0

میلی آمپر هر شیر

8

میلی آمپر هر درایو

0 تا 10 ولت 5/0 ولت هر شیر
40 عدد 1 4 درایو 4 1 درایو کنترل هر طبقه 10 شیر توسط هر درایو 0 تا 27648 4 تا 20 میلی آمپر 4/0

میلی آمپر هر شیر

4

میلی آمپر هر درایو

0 تا 10 ولت 1 ولت هر شیر
 

40 عدد

 

1 8 درایو 4 2 درایو کنترل هر طبقه 5 شیر توسط هر درایو 0 تا 27648 4 تا 20 میلی آمپر 4/0

میلی آمپر هر شیر

2

میلی آمپر هر درایو

0 تا 10 ولت 2 ولت هر شیر

جدول (4_2) اطلاعات بازه ی سنسور و درایو 3 برنامه

تعداد کل شیر تعداد درایو تعداد سنسور تعداد طبقه تعداد شیر در هر درایو بازه کلی سنسور و درایو بازه سنسور به ازای هر شیر بازه هر درایو به ازای هر شیر باز شده
40 عدد 2 1 4 20 0 تا 27648 2/691 4/1382
40 عدد 4 1 4 10 0 تا 27648 2/691 8/2764
40 عدد 8 1 4 5 0 تا 27648 2/691 6/5529

جدول (4_3)  مقایسه مزایا و معایب 3 برنامه از نظر تعداد درایو یا پمپ

40 شیر در 4 طبقه تعداد شیر  کنترل شده توسط هر درایو تعداد درایو  یا پمپ در هر طبقه برای کنترل شیر ها هزینه تعمیر و نگهداری قیمت طول عمر سادگی ساختمان فضای اشغال شده در موتور خانه استهلاک

 

قابلیت اطمینان
2 درایو 20 عدد 5/0 درایو کنترل هر طبقه زیاد ارزان کم ساده کم زیاد کم
4  درایو 10 عدد 1 درایو کنترل هر طبقه متوسط متوسط متوسط متوسط متوسط متوسط متوسط
8 درایو 5 عدد 2 درایو کنترل هر طبقه کم گران زیاد پیچیده زیاد کم بالا
انورتر

خدمات ما

  • فروش تجهیزات
  • مشاوره در ساخت دستگاه ها و خطوط تولید کارخانجات
  • طراحی اتوماسیون دستگاه های کارخانجات
  • برنامه نویسی دستگاه های تمام اتوماتیک cnc , plc , کنترلر های cnc
  • تعمیرات انواع ماشین آلات و تجهیزات اتوماسیون صنعتی
  • فروش، مشاوره، طراحی، برنامه نویسی، مونتاژ، تعمیر، نصب و راه اندازی و تعویض انواع کنترلرهای cnc